Avaleht Arvutikomponendid Kuidas partitsioneerida SSD

Kuidas partitsioneerida SSD

3
0
how-partition-ssd-D4C2.png

Juba ammu on möödas ajad, mil SSD-ketta suurus oli nii väike, et neid ei olnud vaja partitsioneerida. Nüüd tahavad paljud inimesed SSD-kettaid partitsioneerida, sest nende suurus võib ulatuda terabaidini ja kõike ühe partitsiooni piires hallata võib olla keeruline.

SSD-ketta partitsioneerimine on äärmiselt lihtne protsess, mida saab teha vaid mõne minutiga. Kuigi SSD partitsioneerimiseks saab kasutada mitmeid kolmanda osapoole tööriistu, teevad seda ka Windowsi sisesed rakendused.

Siinkohal vaatame läbi, kuidas SSD-d partitsioneerida. Vaatleme SSD-ketta partitsioneerimist Windowsi installimisel ja teise SSD-ketta partitsioneerimist, kui teie peamine ketas on veel kasutuses.

Kas teil on vaja SSD-ketast partitsioneerida?

Enne SSD partitsioneerimise alustamist on oluline meeles pidada, et SSD on põhimõtteliselt erinev kõvakettast. Kuigi te võite kasutada SSD-d ja kõvaketast koos, käivitate peaaegu kindlasti oma operatsioonisüsteemi SSD-l, et maksimeerida jõudlust.

Kõvaketta puhul pakub kõvaketta välimine ala maksimaalset kiirust. Seetõttu oli mõistlik partitsioneerida kõvaketas ja kasutada esimest partitsiooni süsteemikettana. See maksimeeriks süsteemi kiirust ja võimaldaks ka lihtsamat failihaldust.

SSD-ketta puhul on lugemis- ja kirjutamiskiirused samad, olenemata sellest, kus andmeid hoitakse. Seega ei näe te pärast SSD-ketta partitsioneerimist jõudluse kasvu. Ainus põhjus, miks partitsioneerida oma ketas, on parem failihaldus.

SSD-ketta partitsioneerimine uue installeerimise ajal

Esimene näide, mida me vaatleme, on see, kui olete just ostnud uue SSD-ketta ja soovite seda kasutada esmase kettana. Kõige tõenäolisemalt juhtub see siis, kui te ehitate oma arvutit. Kui te ei pääse SSD-le enne operatsioonisüsteemi paigaldamise alustamist ligi, siis ärge muretsege, sest see ei ole probleem.

Lihtsalt ühendage SSD-plaat emaplaadi külge ja alustage operatsioonisüsteemi paigaldamist käivitatava andmekandja (nt mälupulk) kaudu. Seadistamine initsialiseerib SSD-ketta automaatselt ja viib teid partitsiooni viisardisse.

Siin näete kogu eraldamata ruumi kettal ja saate luua nii palju partitsioone, kui soovite.

Õige jaotusskeemi ja failisüsteemi valimine

Kuigi partitsiooniskeemide ja failisüsteemide puhul on palju võimalusi, on valik nende vahel lihtne. Pidage meeles, et kui teil ei ole eriline kasutusjuhtum, mis nõuab juurdepääsu vanadele failidele ja vanemate operatsioonisüsteemide kasutamist, peaksite lihtsalt valima NTFS-failisüsteemi ja GPT-partitsiooniskeemi.

Muud süsteemid ja skeemid toovad kaasa piiranguid. Näiteks FAT32-failisüsteem ei võimalda salvestada faile üle 32 GB, samas kui MBR-partitsiooniskeemi kasutava ketta maksimaalne suurus on 2 TB.

Pidage meeles, et GPT partitsiooniskeemi kasutamiseks peab teie arvuti toetama UEFI-käivitamisrežiimi. Vanemad süsteemid, mis tuginevad BIOSile, ei saa kasutada GPT-d ja peavad vaikimisi kasutama MBR-i.

Hea uudis on see, et operatsioonisüsteemi installimisel ja SSD-ketta seadistamisel on paigaldaja peaaegu kindlasti vaikimisi valinud teie jaoks parimad valikud.

Uue SSD partitsioneerimine Windowsis

Palju kordi ostate SSD-ketta kavatsusega kasutada seda sekundaarse kettana. Või soovite enne operatsioonisüsteemi paigaldamist uuele SSD-kettale mõned andmed üle kanda. Näiteks võib teie praegune SSD-ketas olla rikutud ja te soovite selle välja vahetada, enne kui kaotate kõik oma failid. Sellisel juhul saate uue SSD-ketta hõlpsasti partitsioneerida, kasutades programmi “Disk Management”.

Disk Management on Windowsis eelinstalleeritud utiliit, millele pääseb ligi, kui avada Run-dialoog (Windows-klahv + R). Utiliidi avamiseks kirjuta lihtsalt ’diskmgmt.msc’.

Siin saad sa näha kõiki ketasteid, mis on praegu sinu arvutiga ühendatud. Pea meeles, et kui Sa pole SSD-d kunagi varem kasutanud, siis Windows ei tunnista seda ja iseloomustab ketast kui ‘Unknown’. Sellisel juhul pead sa SSD-ketta initsialiseerima.

SSD initsialiseerimine võtab vaid umbes minuti. Pärast seda muutub SSD staatus ‘Online’-ks. Samuti ilmub SSD-plaadil olev ruum kui ‘Unallocated’ (jaotamata) ja te saate selle partitsioneerida vastavalt oma soovile.

SSD-plaadi partitsioneerimine

Siin on samm-sammuline juhend selle kohta, kuidas SSD-ketta partitsioneerida pärast initsialiseerimisprotsessi lõppu.

  1. Tehke parempoolne klõps kettal, mida soovite partitsioneerida, ja valige ‘New Simple Volume’.
  2. Siin näete kogu olemasolevat kettaruumi ja saate valida partitsiooni suuruse.
  3. Pärast seda määrate partitsioonile kirja. Kõik olemasolevad valikud ilmuvad rippmenüüsse.
  4. Järgmisena tuleb teil vormindada andmekogu, kasutades kindlat failisüsteemi. Jällegi soovitame eespool nimetatud põhjustel kasutada NTFS-i.
  5. Lõpuks kuvatakse teile kõik valitud valikud ja partitsioon luuakse. Klõpsake seadistamisest väljumiseks nuppu ‘Finish’ (Lõpeta).

Mis saab kolmanda osapoole tarkvarast?

On palju kolmanda osapoole rakendusi, mida saab kasutada SSD partitsioneerimiseks. Kuigi need programmid pakuvad võrreldes Disk Management utiliidiga palju funktsioone, on nende kasutamine mõnel neist ka veidi keerulisem.

Kokkuvõttes on täiesti teie otsustada, millist programmi te oma SSD-plaadi partitsioneerimiseks kasutate. Niipalju kui me teame, on ainus põhjus teise programmi kasutamiseks see, kui teil on vaja mingit konkreetset funktsiooni ja see puudub Disk Management’is.

Eelmine artikkelKuidas üle timmida monitori värskendussagedust
Järgmine artikkelMida teevad mänguriprillid?

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia